top of page

הגהת טקסטים 

הגהה ועריכה לשונית

הגהת טקסט

הגהת טקסט מצריכה השקעה יסודית, תשומת לב לפרטים הקטנים והבנה מעמיקה ברזי השפה העברית. והתוצאה בהתאם: טקסט רהוט, המכבד את המסר שהוא מעביר. תפקיד ההגהה למנוע שגיאות הקלדה, רווחים מיותרים, טעויות שלא נראו עד כה ולכן מדובר בשלב חשוב ביותר שאין לוותר עליו.

הגהה היא מלאכה די סיזיפית ורבים חושבים שבגלל שהם כותבים מיומנים השמים לב לכל פרט, מה הטעם בהגהה לטקסט? ובכן, כולם עושים טעויות וקשה מאוד להימנע מכך. גם כאשר אתם בטוחים ב-100% שלא טעיתם, עדיין תמיד כדאי לעבור שוב על הטקסט ועדיף שיעשה זאת אדם מיומן, ואחד שלא ראה עדיין את הטקסט.

למעשה, הטעות הגדולה ביותר שניתן לעשות היא להימנע מביצוע הגהה ולגלות בדיעבד טעויות הקלדה מביכות שיכולות היו להימנע. מלאכת ההגהה היא זו המבדילה בין טקסט טוב לטקסט מצוין. אבל קודם יש להבין מה היא בעצם הגהה לשונית.

מהי הגהה?

הגהה היא שלב בתהליך הוצאתו לאור של טקסט, שמטרתו איתור שגיאות כגון שגיאות כתיב, טעויות הקלדה, טעויות העתקה וטעויות דפוס. ההגהה מתבצעת לאחר סידור ועימוד הטקסט ולפני ירידה לדפוס.

הגהה לשונית ועריכה לשונית

הגהה ועריכה לשונית שלובות זו בזו, אך בכל זאת יש ביניהן הבדלים. עריכה לשונית, נועדה לשפר את הטקסט מבחינת ניקוד, פיסוק, ריווח וניסוח מחדש של חלקים בטקסט הדורשים שיפור ובהירות. מטרת העריכה כוללת את שיפור הנגישות של הטקסט לקהל הקוראים, התאמתו לכללי הדקדוק והלשון העברית ואפיונו בהתאם לתוכן.

לצד העריכה מתבצעת גם הגהה לשונית, המתמקדת בתיקון שגיאות לשוניות ודקדוקיות. ההגהה תתמקד בסידור חלקי המשפט בטקסט, תיקון שגיאות כתיב וטעויות הקלדה, שימוש נכון במילות יחס, תיקון טעויות בהטיית פעלים וכדומה. באופן כללי – שירותי עריכה לשונית כוללים שירות הגהה, כך שהטקסט הסופי אשר יתקבל יהיה ברור, תקני, ברמה גבוהה וראוי לדפוס.

 

מי עושה הגהה

הגהה מקצועית תיעשה על ידי איש מקצוע שהתמחה בעריכה ובהגהה של טקסטים. תוכלו לבחון את העבודות שביצע אותו איש מקצוע ולהתרשם מהאיכות ומרמת הטקסט. כמו כן, חשוב לבחור באיש מקצוע שייתן לכם מענה תוך כדי עמידה בלוח הזמנים שתגדירו מראש. ישנם מקרים בהם יש מועד הגשה מוגדר לטקסט או לספר הדורש הגהה ולא ניתן לאחר את המועד.

מחיר של הגהה

טווח המחירים של הגהה משתנה בהתאם למשתנים הבאים:

  • מספר העמודים הנדרשים להגהה.

  • הרמה של הטקסט ושל הכתיבה.

 

באילו טקסטים חשוב לבצע הגהה

הגהה חשובה ומומלצת במקרים הבאים:

  • הוצאת ספר לאור – בעזרת הגהה מקצועית אתם יכולים להיות בטוחים כי בספר שעמלתם עליו רבות לא יימצאו טעויות כתיב או טעויות הגהה שיורידו מערכו.

  • מאמר אקדמי – אחד הדברים החשובים ביותר המשפיעים על רמת המקצועיות והיוקרה של מאמרים אקדמיים, הוא המשלב הלשוני ורמת הכתיבה. חשוב ומומלץ שכל מאמר אקדמי יעבור הגהה מקצועית, כדי להימנע מטעויות.

  • טקסטים רשמיים – אם אתם רוצים להפיץ טקסט רשמי, פלאייר או חוברת עם תוכן מקצועי, מודעה המעודדת פעילות כלשהי, כדאי שהטקסט יעבור הגהה. אם המסר שלכם לא יהיה מנוסח כראוי או יופיעו בו שגיאות כתיב, הוא יאבד מערכו ולא ייחשב כמשהו רציני ששווה להעניק לו תשומת לב.


עריכת טקסט והגהה – קמץ קטן

אנו בחברת קמץ קטן, מספקים שירותי עריכה לשונית והגהת תוכן, לספרים ולכל סוגי הטקסטים. אצלנו תוכלו ליהנות משירות מהיר ומקצועי, עמידה בזמנים ועריכה ברמה גבוהה ביותר. בין אם אתם מחפשים הגהה לספר הראשון שלכם או עריכה לשונית למאמר אקדמי שכתבתם, אנחנו הכתובת המושלמת עבורכם.

מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהצטרף למעגל הלקוחות הגדול שלנו:

טלפון – 052-6236896

ניתן גם להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

חשיבותה של הגהה

טקסט אשר נכתב ונערך באופן מקצועי מעביר את המסר בצורה טוב וברורה יותר אל הקוראים ונתפס כטקסט מרשים, רציני, כתוב וערוך היטב. עריכה לשונית בכלל, והגהה בפרט, נועדו לשדרג את הטקסט ולהשביחו כדי ליצור אצל קוראיו את התחושה כי נכתב על ידי אדם מיומן, היודע היטב את מלאכת הכתיבה. לפיכך, הגהה מקצועית דורשת מיומנות גבוהה, רגישות והבנה של הטקסט והתחום בו הוא נכתב כדי שיהיה ראוי לדפוס (כך למשל, עריכה והגהה לספר שונות מעריכה והגהה למאמר אקדמי). קמץ קטן עריכה לשונית הוא המקום לפנות אליו כדי למצוא עורך לשוני מנוסה, אשר יידע גם היכן אין צורך לגעת במילים ובנוסח, וגם יעשה הגהה במקומות שלא חשבנו שצריך, תוך שמירה על הלך הרוח והאופי של הכותב המצויים בטקסט.

 

הגהת טקסטים
bottom of page