top of page

עידוד קריאה לילדים 

איך לעודד קריאה אצל ילדים

עידוד קריאה לילדים

אחד מהשלבים הדורשים מההורים סבלנות, עזרה והתמדה הוא השלב שבו הילד לומד לקרוא. מעבר ללימודים במסגרות החינוך השונות, יש צורך בשינון ובתרגול הקריאה גם בבית. ישנם ילדים שלומדים לקרוא במהירות ויש כאלו הזקוקים לעידוד ולסיוע מצד ההורים והמשפחה. בשלבים האלה הכי חשוב לזכור שלכל ילד יש את הקצב שלו ועל כן כדאי להיות סבלניים.

פעילות לעידוד קריאה

להלן כמה פעילויות לעידוד קריאה שתוכלו ליישם עם ילדיכם:

  • בצעו עם ילדיכם פעילויות המשלבות קריאה – למשל: פעילות משותפת של אפיית עוגיות בה נעזרים במתכון וילדכם קורא עבורכם את המצרכים הדרושים ואת הוראות ההכנה, קריאת הוראות למשחק, הוראות הגעה למקום מסוים ועוד. בטח שמתם לב שילדים, זמן קצר לאחר שהם למדו לקרוא, מתרגשים מאוד לקרוא שלטים בצידי הדרך. זה מרגש אותם (וגם את ההורים) לגלות שהם משתמשים בידע שלהם בעולם הרחב. עודדו אותם להיות לכם לעזר ולקרוא עבורכם מדי פעם הוראות הכוונה שכאלה.

  • הגדירו זמן ביום המוקדש אך ורק לקריאה – למשל: שעות הצהריים או לפני השינה. בזמן זה כל בני המשפחה מתפנים לקריאה. זה לא צריך להיות זמן רב, מספיק אפילו פרק זמן של 10 דקות.

  • קריאה בקול – כאשר הילד לומד לקרוא בקול, הוא מתחיל לפתח את היכולות הקוגניטיביות הקשורות לזיכרון, לתשומת הלב ולהבנה. פעולה זו מפעילה את היכולת לשמור ולאחסן את המידע. כמו כן, מחקרים מצאו שקריאה בקול גם לילדים בגיל מבוגר יותר תורמת מאוד לילדים ומעודדת אותם להמשיך ולהתמיד בקריאה.

  • חשיפה לז'אנרים ספרותיים שונים – אפשרו לילדים לקרוא מגוון רחב של סוגות ספרותיות: קומיקס, סיפורים קצרים, שירים, בדיחות וחידות או סיפורים בהמשכים. בנוסף, הביאו לילדכם חומר קריאה שמעניין אותם – יש ילדים שאוהבים לקרוא אגדות, אחרים נמשכים לסיפורים מצחיקים או לשעשועי מדע. גשו איתם לספרייה או לחנות הספרים במטרה לבחור או לקנות להם ספר על פי בחירתם.

  • עזרו לילדכם לתרגל – אם ילדכם אינם בקיאים בקריאה ומתקדים, קראו עבורם חלקי משפטים ובקשו מהם שישלימו את הקריאה. הם ייהנו במיוחד להקריא עבורכם. הימנעו מתיקון מיידי של טעויות בקריאה, כדי לאפשר להם להתנסות בשטף קריאה ובתיקון עצמי.

 

 

 

 

 

קריאה בעידן הדיגיטלי

אחד מהיתרונות שיש בעידן הדיגיטלי, הוא האפשרות לעודד ולסייע לילדים ללמוד לקרוא בקלות וביעילות. תוכלו להשתמש במכשירים דיגיטליים לקריאה או באתרים וביישומונים שונים שהמטרה שלהם היא לעודד את הילד שלכם לקרוא בצורה נוחה ומהנה.

עידוד קריאה – קמץ קטן

אנו בחברת קמץ קטן, מספקים שירותי עריכה לשונית ועריכת תוכן לספרים ולכל סוגי הטקסטים. כמו כן, תוכלו ליצור איתנו קשר בנוגע ממיזם לעידוד קריאה בהנאה, המיועד להורים ולילדים בגיל בית ספר יסודי ולבני נוער. המיזם מעודד ומסייע בעידוד קריאה ברמות שונות.

מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהצטרף למעגל הלקוחות הגדול שלנו:

טלפון – 052-6236896

ניתן גם להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

  • היו מודל לחיקוי – ילדים לומדים קודם כל מדוגמה אישית. מה שהם רואים וחווים אצל הוריהם, כך הם ינהגו. לכן, כדי לעודד את ילדכם לקרוא, קודם כל קראו בעצמכם בקול. הקדישו מדי יום זמן מה לקריאת ספר או עיתון.

  • עודדו את ילדכם לכתוב – ילד שיודע לכתוב יודע לקרוא. בקשו מהם לכתוב עבורכם את רשימת הקניות לסופר, לכתוב את ברכות ראש השנה בשם המשפחה, לכתוב עבור אלבום התמונות המשפחתי סיכום חוויות מהטיול המשפחתי, ראיון עם קרוב משפחה מעניין וכדומה.

  • עידוד ולא כפייה –  נסו לפעול לעידוד הקריאה, לא לכפות אותה. פעלו בדרך נעימה כדי להפוך את הקריאה והכתיבה לשגרת יומכם ויומו של ילדכם, מבלי להפוך זאת לזירת מחלוקת ותסכול. בססו את הרגלי הקריאה מתוך אמונה וידיעה שלמה שאתם מטיבים עם ילדכם. אם ילדכם מציבים בפניכם מכשול התגברו עליו בדרכי נועם ובהקשבה.

עידוד קריאה לילדים
bottom of page