top of page

עריכת ספרים מקצועית

עריכת ספרים מקצועית

כל ספר שיוצא לאור צריך לעבור עריכה לשונית. את מלאכת העריכה יבצע איש מקצוע המתמחה בעריכת ספרים וטקסטים. שלב העריכה קריטי ביותר, שכן ספר שייצא לאור ושיימצאו בו טעויות הגהה או טעויות כתיב, ייאבד מערכו וייחשב כספר זול ולא מקצועי. במאמר הבא תוכלו לקרוא על סוגי העריכות השונות ועל תהליך של עריכת ספרים והוצאתם לאור.

סוגי עריכה

סוגי העריכה נוגעים לאיכותו של הספר וגם לז'אנר שלו. עריכה ספרותית תהיה רלוונטית  לספרי פרוזה, והיא כוללת היבטים הקשורים באפיון הדמויות, פיתוח העלילה, האמינות של הדמויות, ההתאמה לז'אנר, עקביות בעלילה שלו וכדומה. עריכה ספרותית יכולה להתחיל גם כליווי בכתיבה עוד לפני שהספר גובש.

לספרי עיון מומלצת עריכה מדעית, שבה מומחה בתחום בודק את נכונות הפרטים ומציע רעיונות נוספים. בעריכה אקדמית אנחנו בודקים את ההתאמה לכללי הכתיבה האקדמית, למשל דרכי ציטוט. יש עורכים שעוסקים בהפיכת עבודות אקדמיות לספרים לקהל הרחב, כך שהשפה תתאים לקהל הרחב ולא רק לקהל המקצועי. עריכה ספרותית היא עבודה בעלת ייחודיות רבה, שכן בניגוד לעריכה לשונית היא לא עוסקת בתקניות השפה או באופן שנכון לבטא את התוכן, אלא היא עוסקת ביצירה עצמה, בדרך שבה הדברים מסופרים ומוצגים.

 

 

 

 

 

 

 

 

איך בוחרים עורכת ספרים?

בחירת איש או אשת מקצוע לעריכת הספר, אינה שונה בהרבה מבחירת בעלי מקצוע אחרים. צריך לבדוק ניסיון, המלצות, עבודות קודמות וגם התאמה לתקציב. חשוב לקחת בחשבון גם את המשתנים הבאים:

  • התאמה לז'אנר - בעריכה ספרותית הניסיון בז'אנר חשוב. אם אתם מתרשמים שהעורך אוהב את הז'אנר שלכם ואת הכתיבה שלכם, זה בהחלט יתרון.

  • הכשרה - מבחינת הכשרה, יש מי שיש ברשותו תעודה אקדמית בעריכת לשון ויש מי שרכשו ניסיון בגופים ממוסדים גדולים, כמו עיתונים והוצאות גדולות. לכן, אם חשובה לכם התקינות, עדיף לבחור עורך עם הכשרה אקדמית או עם ניסיון רב בגופים מוכרים. לעומת זאת, בעריכה ספרותית אין הרבה הכשרה אקדמית, לכן הניסיון, ההמלצות וההתאמה האישית חשובים כפליים.

 

כמה זמן נדרש לערוך ספר?

הזמן הנדרש לעריכת ספר משתנה בהתאם לאורך הספר ותלוי בקריטריונים שונים כמו כמה מעורבות הכותב מבקש מהעורך וגם בפופולריות של העורך, שכן עורך מבוקש יהיה עסוק יותר. כיוון שבספרים ארוכים יכולות ליפול טעויות רבות, עדיף לאפשר את הזמן הדרוש לעורך ולא למהר בשום הליך. הממוצע לשלבי העריכה הוא בין חודש לשלושה חודשים (עריכה ספרותית יכולה להימשך גם הרבה יותר).

מבחינת המעורבות של המחבר, יש מי שירצה להיות מעורב יותר במעקב אחר התיקונים ויש מי שיקבל את השינויים באופן גורף. ככל שיהיו למחבר יותר הערות, כך גם ההליך ייקח יותר זמן. אבל זה הספר שלכם וזכותכם לקבוע איך הוא ייראה.

קמץ קטן – עריכת לשון ותוכן

אנו בחברת קמץ קטן, מספקים שירותי עריכה לשונית ועריכת תוכן לספרים ולכל סוגי הטקסטים. אצלנו תוכלו ליהנות משירות מהיר ומקצועי, עמידה בזמנים ועריכה ברמה גבוהה ביותר. בין אם אתם מחפשים עריכה לספר הראשון שלכם או עריכה לשונית למאמר אקדמי שכתבתם, אנחנו הכתובת המושלמת עבורכם.

מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהצטרף למעגל הלקוחות הגדול שלנו:

טלפון – 052-6236896

ניתן גם להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

תהליך עריכת ספר

  • עריכה לשונית - השלב שמגיע אחרי העריכה הספרותית או העריכה המדעית הוא עריכת הלשון, שכמעט תמיד כוללת גם עריכת תוכן. עריכת הלשון כוללת מלבד בחינה של הכתיב והדקדוק גם עריכה של מבנים וסגנון, קשר בין פסקאות ופרקים וכדומה. בעריכת התוכן אנחנו בודקים סתירות, חזרות, דורשים הבהרות לקטעים לא מובנים ואף מציינים אם יש טעויות בעובדות.

  • עימוד גרפי והגהה - לאחר העריכה הלשונית ותיקוני המחבר הספר עובר לעימוד גרפי, שם יכולות ליפול טעויות מסיבות שונות: טעויות טכניות, טעויות בתיקוני המחבר, טעויות של הגרפיקאי ואפילו טעויות שהעורך פספס. לכן, בשלב זה מתבצעת הגהה. כעת בודקים את הדברים הקריטיים בלבד, ברמת המילה והצירוף, שגיאות כתיב, שגיאות דקדוק או שגיאות אחרות שנמצאו.  

  • העתק שמש - השלב האחרון הוא ההגהה על העתק השמש - עותק נייר שמודפס לפני ההדפסה לקהל הרחב. זהו שלב קריטי, כי לאחריו לא יהיו תיקונים אלא במהדורות הבאות. מכאן הספר יוצא להדפסה בכמה עותקים ולהפצה.

עריכת ספרים מקצועית
bottom of page